Fashin makila
Deputy President Kithure Kindiki has issued a firm two-week timeline for the government's crackdown on banditry in Nyambene, Meru County. He vowed to deploy all security resources to restore order in the area.
An Ruwaito ta hanyar AI
A driver named Sani Dalladala was injured when bandits opened fire on the vehicle he was driving, which carried traders. He and his passengers narrowly escaped an abduction attempt.
The People's Democratic Party has condemned the assault on women protesting against ongoing bandit attacks in Kwara State.
An Ruwaito ta hanyar AI
Gwamnatin tarayya ta kammala karatun sama da 7,000 sabbin masu gadin daji daga jihohin gaba biyu, tare da umarnin tura su nan da nan don ƙarfafa tsaron cikin ƙasa da koma bayan dajin Najeriya daga masu laifi. Wannan shirin ya kasance a ƙarƙashin shirin gadi na shugaban ƙasa na gadin daji wanda aka ƙaddamar a watan Mayu 2025.
Makaɗaɗɗiyar ƙungiyar Kungaboku ta nemi ofishin 'yan sanda bayan harin ƴan fashin ƙalƙal
March 07, 2026 16:15Alkaleri emerges as new hotbed of banditry in Bauchi
February 19, 2026 19:54Teachers protest in Isiolo after deputy's killing by bandits
February 03, 2026 07:41Kaduna villagers flee after bandits issue N6m ultimatum
January 26, 2026 13:24Ɗan fashin ƙulla sun yi garkuwar mata da yara a Zamfara, sun ƙone shaguna
December 26, 2025 08:38Murkomen announces KDF and police training base in Kerio Valley
December 10, 2025 21:43Sojojin sun kashe abokin Turji Kachalla Kallamu a Sokoto
December 03, 2025 20:12Ten confirmed dead in Kogi road crash and bandit attacks
November 30, 2025 01:06Seven killed in bandit attacks in Meru and Isiolo counties
November 22, 2025 11:23Zamfara police repel bandits' attack and rescue 25 victims