Real Madrid
Real Madrid nears signing of Marc Cucurella
Rapporterad av AI Bild genererad av AI
Real Madrid advances in negotiations to sign left back Marc Cucurella from Chelsea for around 50 million euros. The move is part of José Mourinho's plans after his return to the club. Spain coach Luis de la Fuente has said any good news for the player will benefit the group.
FC Barcelona har lämnat in ett obligatoriskt förlikningskrav mot Real Madrids president Florentino Pérez gällande uttalanden som gjordes i maj. Steget är ett krav innan en förtalsanmälan kan göras.
Rapporterad av AI
Benfica har bekräftat att José Mourinho lämnar klubben för att bli tränare för Real Madrid för andra gången. Den portugisiska klubben har även meddelat att Marco Silva blir hans efterträdare.
Manchester Citys mittfältare Rodri har avböjt att avfärda spekulationer om en eventuell övergång till Real Madrid. Under Spaniens mediedag inför VM sa 29-åringen att alla beslut kommer att tas efter turneringen.
Rapporterad av AI
Spaniens förbundskapten Luis de la Fuente uttryckte en preferens för spanska tränare på toppositioner under en intervju nyligen. Hans kommentarer kommer i en tid då Jose Mourinho förväntas återvända till Real Madrid om Florentino Perez vinner omvalet. De la Fuente betonade vikten av att erkänna inhemsk tränartalang.
Real Madrid's electoral board announced valid candidacies on Tuesday for the club's presidential vote set for June 7 in Madrid. Florentino Pérez and Enrique Riquelme are the two contenders.
Rapporterad av AI
Olympiacos secured its fourth EuroLeague title by defeating Real Madrid 92-85 in the final at Athens' OAKA arena.
Atletico hånar Real Madrid efter refuserat bud på Alvarez
8 juni 2026 11:55Florentino Pérez revalidates Real Madrid presidency with 65% of votes
7 juni 2026 01:13Florentino Pérez wins Real Madrid presidential election
5 juni 2026 04:23Riquelme names Jürgen Klopp as Real Madrid coach if he wins elections
4 juni 2026 14:48Real Madrid-kandidat står fast vid löftet om värvning av Haaland
29 maj 2026 23:31Real Madrid utsedd till världens mest värdefulla klubb
29 maj 2026 13:03Mourinho skriver på treårskontrakt med Real Madrid
28 maj 2026 10:53Luka Modric fattar beslut om framtiden efter VM
27 maj 2026 08:36Valverde säger att Real Madrid gav honom stöd efter krocken med Tchouameni
26 maj 2026 03:31Real Madrid står inför en storstädning i sommar mitt under presidentval